ŁÓŻKA WODNE


Pytania i odpowiedzi:

  1. Czy na łóżku wodnym można dostać choroby morskiej?
  2. Czy łóżko wodne może ciec?
  3. Czy łóżko wodne nie jest za ciężkie?
  4. Czy elektryczne ogrzewanie w łóżku wodnym nie jest niebezpieczne?
  5. Ile prądu zużywa ogrzewanie łóżka wodnego?
  6. Czy woda musi być zmieniana?
  7. Czy łóżko wodne kipi?
  8. Jeżeli w łóżku wodnym śpią dwie osoby, to czy poruszenie się jednej osoby nie
      przeszkadza drugiej?

  9. Jak długo utrzymuje się łóżko wodne?
  10. Co jest takiego dobrego w łóżku wodnym?


1. Czy na łóżku wodnym można dostać choroby morskiej?

Nie mogą Państwo dostać choroby morskiej na łóżku wodnym, ponieważ choroba morska jest utratą orientacji powodowaną szczególnie tym, że traci się tę pierwotną ufność w stabilność podłoża.

Do góry...

2. Czy łóżko wodne może ciec?

W przypadku normalnego użytkowania mogą Państwo zakładać, że łóżko wodne nie może ciec.
Jeżeli np. wskutek zewnętrznego gwałtownego działania dojdzie do przecieku w materacu wodnym, to wyciekająca woda będzie zatrzymana przez powłokę ochronną.
Ogólnie rozpowszechnione wyobrażenie, że nagle sypialnia mogłaby znaleźć się w wodzie jest mylne, ponieważ materac wodny nie jest pod ciśnieniem. 

Do góry...

3. Czy łóżko wodne nie jest za ciężkie?

Przeciętne obciążenie podłoża przez łóżko wodne wynosi około 150 kg/m2. To obciążenie mieści się w obrębie DIN 1055, które jest wyznaczone statycznymi obliczeniami budynku.
Oprócz tego obciążenie jakie dają nam na m2 lodówka, regały lub fortepian jest znacznie większe od tego jakie daje nam łóżko wodne.

Do góry...

4. Czy elektryczne ogrzewanie w łóżku wodnym nie jest niebezpieczne?

Ogrzewanie jest absolutnie wodoszczelne. Następnie zostało ono sprawdzone dla łóżka wodnego i dlatego prezentuje wysoki standard bezpieczeństwa. Dodatkowo materac wodny i ogrzewanie są oddzielone od siebie folią bezpieczeństwa.

Do góry...

5. Ile prądu zużywa ogrzewanie łóżka wodnego?

Aby uzyskać pożądaną temperaturę łóżko potrzebuje w lecie ogrzewania 1-2 godzin, a w zimie 4-5 godzin. Daje to, w zależności od nastawionej temperatury, koszt 5-8 zł miesięcznie.

Do góry...

6. Czy woda musi być zmieniana?

Woda nie musi być zmieniana, ponieważ dodatkowy środek (klimatyzator) powoduje utrzymanie wody w czystości i nie dopuszcza do tworzenia się alg.

Do góry...

7. Czy łóżko wodne kipi?

Zwykle łóżko wodne jest całkowicie bezszelestne. Tylko wtedy, gdy w materacu znajdują się pęcherzyki powietrza, to łóżko może kipieć.

Do góry...

8. Jeżeli w łóżku wodnym śpią dwie osoby, to czy poruszenie się jednej
    osoby nie przeszkadza drugiej?

Jak dowodzą badania medyczne ruch łóżka wodnego jest bardziej uspokajający niż przeszkadzający.
Są również łóżka wodne od szerokości 180cm z podzielonym materacem i dwoma ogrzewaniami. W przypadku podzielonego materaca (DUAL) ruch prawie się nie przenosi. Oprócz tego materace mogą być w różny sposób przytłumione. Te przytłumienia mogą też powodować to, że materac wodny w ogóle się nie porusza.

Do góry...

9. Jak długo utrzymuje się łóżku wodne?

Łóżko wodne utrzymuje się około 15 lat bez utraty komfortu i higieny. Źródło wodne może być w przypadku defektu zreperowane i można go znów całkowicie obciążyć.
Następną zaletą jest to, że wszystkie części łóżka wodnego mogą być wymieniane pojedynczo bez potrzeby ponownego zakupu całego łóżka.
Tym samym łóżko wodne jest bardziej ekonomiczne niż materace.

Do góry...

10. Co jest takiego dobrego w łóżku wodnym?

Coraz częściej jesteśmy konfrontowani z pojęciem "łóżko wodne". Budzi ono w nas najpierw trochę uprzedzeń jak np. choroba morska, szkody spowodowane wodą, niebezpieczeństwo prądu, leżenie jak na hamaku itd.

Że tak nie jest, pokazują dzisiejsze technicznie udoskonalone łóżka wodne. Powszechna opinia, że materace muszą być twarde jest od dawna przestarzała, ponieważ twardy materac z powodu zbyt dużego nacisku na miednicę i ramiona może utrudniać obieg krwi. Tu okazuje się, że materac wodny, który najpierw wydaje się być bardzo miękki, tak idealnie podtrzymuje ciało, że przy leżeniu nie odczuwalny jest żadne nacisk.

Którakolwiek z pozycji podczas snu nie byłaby ulubiona, to równomierne rozłożenie nacisku prowadzi do naturalnego  ułożenia kręgosłupa i powoduje odprężenie mięśni. Leżenie przynoszące odprężenie zapobiega częstemu przewracaniu się w nocy, które zakłóca sen.

Ruch falujący łóżka wodnego jest różnorodny. Można mieć również materac wodny, który się nie porusza. Ale komfort jest w przypadku wszystkich materacy wodnych jednakowy. Wbudowane i termostatycznie sterowane ogrzewanie zapewnia dobre samopoczucie i jednakowy klimat snu. Ciepło ma pozytywny wpływ na bóle stawów i pleców.

W punkcie higiena łóżko wodne jest korzystne dla alergików uczulonych na kurz: górną powłokę tekstylna można zdjąć i uprać, resztę można wytrzeć wilgotną szmatką.
Łóżka wodne mogą być wbudowane w każdy dostępny stelaż lub też być bez żadnej obudowy. Oprócz tego można zmieniać dowolnie wysokość łóżka tak, aby również osoby wysokie mogły przyjmować dogodną pozycję siedzącą przy kładzeniu się i wstawaniu.  

Obszary wykorzystywania łóżka wodnego sięgają dzisiaj od chorób reumatycznych i kręgosłupa, alergii na roztocza i kurz, pielęgnacji osób starych, problemów ze snem aż do odleżyn i oparzeń.

Reasumując łóżko wodne oferuje jedyny w swoim rodzaju komfort. W Niemczech jest już ponad 2 miliony osób śpiących na łóżku wodnym. Tendencja wzrasta.

Do góry...